Register Form

A password will be e-mailed to you.

Synagoga z Połańca-nowy nabytek sanockiego skansenu

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Synagoga z Połańca-nowy nabytek sanockiego skansenu

 

Sanocki skansen od lat gromadzi ciekawe eksponaty, elementy kultury, historii i tradycji Bieszczad, które warto ocalić od zapomnienia. To dość trudna misja, bowiem idea skansenu nie skupia się wyłącznie na pojedynczych eksponatach, a na całych budynkach wraz z wyposażeniem.

 

Nowy, ciekawy okaz dla zwiedzających

 

Co prawda na razie prace trwają, a nowy eksponat będą mogli dopiero podziwiać turyści, którzy wynajmą domki w Bieszczadach jesienią, ale już można chwalić skansen za tą inicjatywę. Podjęto się tu rekonstrukcji synagogi z Połańca, pochodzącej z XVIII wieku, która uświetni 38-hektarową ekspozycję.

Budynek niestety nie przetrwał II wojny światowej, ale zachowały się fotografie, na których można podziwiać jej dawną świetność, ale przede wszystkim dzięki nim można odtworzyć wiernie jej wygląd. W pracach pomagają także zachowane opisy konstrukcji budynku, które zawierają sporo szczegółów technicznych.

Dlatego też plan prac obejmuje nie tylko rekonstrukcję budynku, ale też wierne odtworzenie szczegółów jego wnętrza, wraz ze zdobieniami i wyposażeniem. Będzie tam więc szafa do przechowywania tory (aron ha-kodesz) oraz ośmioboczna altana z baldachimem (bima). Odtworzone zostanie też specjalne miejsce, które było w synagodze przewidziane dla chórków chederu (szkoły żydowskiej).

W synagodze umieszczona zostanie także imponująca kolekcja judaików, które są obecnie w posiadaniu muzeum sanockiego. Trudno o lepszą oprawę dla takich eksponatów.