Register Form

A password will be e-mailed to you.

Zapora Solińska ma 50 lat

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Ośrodek Matiaszówka, Wycieczki w Bieszczadach

Zapora Solińska ma 50 lat

 

Największa zapora w Polsce skończyła niedawno 50 lat. Oficjalnie została oddana do użytku 20 lipca 1968 roku, ale jej projekt powstał o wiele wcześniej. Plany narodziły się w 1921 roku, a w 1937 rozpoczęto przygotowania do budowy. Całość przerwała jednak wojna i do projektu wrócono dopiero w latach 60.

Z budową wielkiej tamy i utworzeniem jeziora będącego spiętrzeniem wód Sanu i Solinki wiązały się niestety ludzkie tragedie, bowiem cały teren pod inwestycję musiał zostać wyludniony a potem zalany. Jednak w miejsce kilku wsi powstał obiekt strategiczny dla tej części Polski. Jak się potem okazało powstała też największa atrakcja w regionie i piękne miejsca do wypoczynku.

 

Kilka ciekawostek o Zaporze Solińskiej

 

Zapora ma 82 metry wysokości, a do jej stworzenia użyto 820 tysięcy ton betonu, 200 tysięcy ton cementu oraz 1,7 miliona ton kruszywa do wypełnienia. Szanowna jubilatka waży 2 miliony ton i utworzyła Jezioro Solińskie, które zajmuje 2100 hektarów.

Choć obiekt powstał 50 lat temu, wciąż sprawdza się technologicznie i stanowi ważny element polityki kraju dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego. W przypadku nastąpienia blackout’u elektrownia jest w stanie odtworzyć zakłócone funkcjonowanie sieci i przesłać odpowiednią ilość energii do elektrowni konwencjonalnych w ciągu zaledwie 3 minut. Co ciekawe, zwykłe elektrownie potrzebują od kilku do kilkunastu godzin na wznowienie produkcji. Pozostaje więc życzyć szanownej jubilatce kolejnych 50 lat pracy bez zakłóceń.