Register Form

A password will be e-mailed to you.

Zapora w Myczkowcach-mniejsza siostra zapory na Solinie

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Zapora w Myczkowcach-mniejsza siostra zapory na Solinie

 

Zapora Solińska jest niekwestionowaną potęgą, do dziś największą zaporą rzeczną w Polsce. Ale zanim powstała, na etapie, kiedy badania geologiczne pod tego kolosa były w fazie roboczej, powstała jego mniejsza siostra, zapora w Myczkowcach. Była czymś w rodzaju poligonu doświadczalnego przed powstaniem właściwej zapory.

 

Zapora w Myczkowcach jest oddalona od Solińskiej o 7 km i jej pierwotnym zadaniem było spiętrzanie wody do wysokości 15 metrów. Przy jej budowie wykorzystano elementy konstrukcyjne, które zostały tu wzniesione jeszcze przed drugą wojną światową. Dziś ta mniejsza zapora ma zadanie robocze, tworzy w Myczkowcach zbiornik wyrównania dobowego dla solińskiego zbiornika w momencie kiedy konieczne jest przepompowywanie nadmiaru wody do akwenu głównego, dzięki czemu poruszane są turbiny w hydroelektrowni.

 

Efektem powstania zapory w Myczkowcach jest malowniczy akwen wodny, który chętnie podziwiają turyści rezerwujący domki na wynajem w tej okolicy. W jego tafli przeglądają się zbocza góry Koziniec, Berda i Grodziska, a duże wahania poziomu wody ciekawie ukształtowały jego brzegi.

 

Zapora w Myczkowcach jest dostępna dla ruchu pieszego. Przy korzystnej aurze można się tam wybrać na uroczy spacer i zdobyć kilka pięknych ujęć bieszczadzkiej przyrody. W tym miejscu San zatacza dużą pętlę wokół góry Grodzisko, tworząc malowniczy widok. Zapora jest dowodem na to, że mniejsze nie znaczy gorsze tylko inne. Obie zapory są godne zarezerwowania noclegów w Bieszczadach i odwiedzenia.  Zapora solińska ze względu na rozmiar i możliwość zwiedzenia jej wnętrza, a zapora w Myczkowcach ze względu na widoki.