Register Form

A password will be e-mailed to you.

Węże, które można spotkać w Bieszczadach

Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Węże, które można spotkać w Bieszczadach

 

Tak się składa, że w Bieszczadach żyją praktycznie wszystkie gatunki węży występujące w Polsce. Nie trzeba jednak wpadać w panikę i spokojnie rezerwować noclegi. Wystarczy elementarna wiedza, żeby spokojnie wędrować po lasach. To w zasadzie 5 gatunków, z których tylko jeden jest groźny i to wyłącznie z sytuacjach zagrożenia.

 

Żmija zygzakowata. Ten gatunek wymieniamy jako pierwszy, aby łatwiej było zapamiętać informację, ponieważ to właśnie jest jedyny okaz, który może nam zagrażać. Żmija kąsa rzadko i nie zawsze wydziela jad. Jeśli wpuści jad, to konieczne będzie podanie antytoksyny. Dla zdrowych osób ukąszenie nie jest groźne, gorzej ma się sprawa w przypadku dzieci i osób z niewydolnością krążenia. Spotkacie ją pod kamieniami, w trawie i zaroślach oraz koronach drzew. Nie jest agresywna, jeśli będzie miała szansę, zawsze ucieknie.

Wąż eskulapa. Turyści się go boją, bo po prostu jest duży, może osiągać do 2 m długości. Ale to zupełnie niegroźny i niejadowity gatunek węża o oliwkowo-brązowych kolorach. Rzadko też bywa w lesie, woli otwarte przestrzenie.

Zaskroniec zwyczajny. Najliczniej występujący gatunek w Polsce. To niewielkie okazy z żółtawymi plamami  za skroniami. Lubią tereny podmokłe, a swoje ofiary połykają żywcem, ale nam nie zagrażają wcale.

-Zaskroniec rybołów. Gatunek o podobnym usposobieniu do zaskrońca zwyczajnego. Nie jest jadowity, osiąga do 1,5 m długości i również lubi tereny wodniste.

Gniewosz plamisty. Inna nazwa to miedzianka. Często mylony jest ze żmiją zygzakowatą, ponieważ wzorki na jego ciele przypominają zygzak. Ma jednak bardziej zaokrągloną i zespoloną z resztą ciała głowę.