Register Form

A password will be e-mailed to you.

W Stuposianach powstaje nowy las

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Ogólne, Wycieczki w Bieszczadach

W Stuposianach powstaje nowy las

 

Lasów w Bieszczadach jest pod dostatkiem. To jeden z głównych atutów tego regionu, przyciągający co roku rzesze turystów, którzy chcą zobaczyć to zielone serce Polski i chętnie decydują się na noclegi w Bieszczadach.

Ta ilość dobrze utrzymanych terenów leśnych to z pewnością zasługa klimatu, jaki tu panuje oraz stosunkowo niewielkiej degradacji przyrody, ale nie tylko. To także dzięki prężnej pracy nadleśnictw, możemy podziwiać imponujące ostępy leśne w Bieszczadach. Fachowi leśnicy wiedzą, że o las trzeba dbać i m.in. zasilać go co jakiś czas nowymi nasadzeniami.

 

I powstaje nowy las

W kwietniu tego roku nowym zastępem drzew zostały zasilone tereny nadleśnictwa Stuposiany. Dotarł tu spory transport nowych jodeł, buków, klonów, jaworów, wiązów górskich i lip drobnolistnych. Ponieważ nadleśnictwo Stuposiany nie posiada własnych szkółek, nowe rośliny zostały zakupione w innych nadleśnictw, wchodzących w skład RDPL Krosno. Warto dodać, że taki leśny materiał rozmnożeniowy może pochodzić jedynie ze ściśle określonych rozporządzeniem Ministra Środowiska rejonów Polski i musi odznaczać się najwyższą jakością.

Do nowych nasadzeń przeznaczono jedynie młode, trzy i czteroletnie sadzonki, które najpierw wzrastały na gruncie, a następnie zostały przesadzone do specjalnych kontenerów. Do nadleśnictwa Stuposiany przybyło łącznie aż 2500 takich kontenerów, a w nich 120 tys. sadzonek. Całość prac odnowieniowych z ich użyciem obejmie obszar 22,82 ha. A za jakiś czas będzie można podziwiać nowy, bieszczadzki las.