Register Form

A password will be e-mailed to you.

Unikatowe obserwatorium astronomiczne na Otrycie

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Unikatowe obserwatorium astronomiczne na Otrycie

 

W Bieszczadach nie brakuje ciekawych ludzi z inicjatywą, którzy chcą promować swój region i czynić go bardziej interesującym. Takich ludzi znajdziecie np. w „Klubie Otryckim”, który przy współpracy z Parkiem Gwiezdnego Nieba podjął się budowy obserwatorium astronomicznego na górze Otryt. Co ciekawe, całe przedsięwzięcie sfinansowali internauci, którzy odpowiedzieli na tą interesującą akcję i uzbierali prawie 30 tys. zł. Jak widać nie brakuje ludzi, którzy być może już rezerwowali domki w Bieszczadach, poznali urok tych stron i chcą wspierać ich rozwój.

 

Obserwatorium to niewielki, ale bardzo ciekawy obiekt, który chętnie odwiedzają turyści, którzy wynajęli domki w Bieszczadach. Drewnianą konstrukcję osadzono na specjalnie przystosowanych szynach. Na nim z kolei umieszczono amatorski, ale bardzo dobry teleskop, który umożliwia powiększenie obrazu aż do 800 razy.

 

Dlaczego wybrano akurat to miejsce? Jest oddalone od wszelkich skupisk miejskich, dzięki czemu można obserwować stąd niebo bez żadnych zanieczyszczeń świetlnych. Mało tego, wysokość na jakiej znajduje się obserwatorium pozwala na przebicie się przez pierwsze warstwy chmur, a tym samym zyskać lepszą widoczność.

 

Obserwatorium udostępniane jest nieodpłatnie raz, dwa razy w tygodniu. Organizowane są także odpłatne wizyty dla grup zorganizowanych, połączone z lekcjami astronomii. Aby skorzystać z tej atrakcji, najlepiej zarezerwować nocleg w znajdującym się obok Domu Pracy Twórczej Chata Socjologa.