Register Form

A password will be e-mailed to you.

Typowe pamiątki z bieszczadzkich podróży

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Typowe pamiątki z bieszczadzkich podróży

 

Większość z nas chce z każdej podróży przywieźć sobie coś, co jest charakterystyczne dla odwiedzanego kraju, regionu czy miasta. Mało tego, dzisiejszy turysta jest bardziej świadomy tego co kupuje niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Nastawieni jesteśmy na prawdziwe, regionalne produkty, a omijamy wszechobecną chińszczyznę. Tym zainteresowane są jedynie szkolne wycieczki i to te złożone z młodszych klas.

 

Kiedy więc rezerwujemy domki na wynajem w Bieszczadach lub inne noclegi i zwiedzamy okolicę, przy okazji zastanawiamy się, co ciekawego można tu kupić. Szukamy zarówno pamiątek, jak i specjałów kulinarnych. W ostatnich latach Bieszczady rozwinęły skrzydła w dziedzinie rękodzielnictwa i sztuki ludowej. I dzięki temu można sobie stąd przywieźć specyficzne koronki, tekstylia haftowane na wzór łemkowski i bojkowski (serwety, koszule czy rusznyki), ceramikę, łemkowskie tkane koraliki, tzw. krywulki itd. Sporo też jest straganów z wyrobami z wikliny, bibuły czy drewna.

 

To wszystko ręcznie robione przedmioty ozdobne lub użytkowe, ale Bieszczady to także ciekawa sztuka ludowa. Coraz więcej jest tu galerii sztuki, gdzie twórcy chwalą się swoimi dziełami, a wiele z nich jest na sprzedaż. Są diabły, a jakże, ale są też anioły, figurki święte, pejzaże itp. Wielu turystów, którzy rezerwują domki w Bieszczadach przyciągają także artyści specjalizujący się w ikonopisarstwie. Można oglądać ich prace albo zamówić sobie taką indywidualną ikonę u artysty.

Będąc tu warto popróbować w restauracjach lokalnej kuchni oraz kupić sobie jakąś dawkę specjałów i zabrać do domu. Słynne są głównie miody, wyroby z wosku pszczelego oraz spory wybór serów owczych i kozich. Trudno to nazwać pamiątką, ale miło jest po przyjeździe zatrzymać jeszcze na trochę smaki z tych miejsc i poczęstować nimi najbliższych.