Register Form

A password will be e-mailed to you.

Tam, gdzie grasują bobry

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Ośrodek Matiaszówka, Wycieczki w Bieszczadach

Tam, gdzie grasują bobry

 

Bieszczady słyną z Jeziora Solińskiego, ale można tu znaleźć też inne ciekawe zbiorniki, np. Jeziorko Bobrowe. Znajduje się u podnóża Chryszczatej, pod jej północno-wschodnim zboczem. To niewielkie, ale bardzo malownicze rozlewisko. Na jego brzegu przygotowano dla turystów specjalną wiatę  z tarasem widokowym, gdzie można odpocząć i w spokoju podziwiać urodę tego miejsca.

 

Jeziorko na bieżąco jest zasilane potokiem spływającym ze zbocza Chryszczatej, więc woda w nim jest krystalicznie czysta. Z tafli wystają kikuty drzew, co stanowi zapowiedź głównej atrakcji tego miejsca. Można tu bowiem na żywo podziwiać życie bobrów, stąd też nazwa jeziorka. Oczywiście bobry nie zawsze pokazują się turystom, ale przy odrobinie szczęścia można je tam spotkać. Większość turystów, którzy zdecydowali się na domki na wynajem w tych okolicach, przyjeżdża nad jezioro w nadziei, że zobaczą choć jedną sztukę.

 

Zwierzęta zostały tu sprowadzone w ramach działań, mających na celu odtworzenie populacji podobnej ilościowo do historycznych danych. Bobry zagościły w jeziorku na stałe i mają się dobrze. Tworzą swoje budowle i oczywiście obgryzają drzewa. Na otaczające wodę łąki wychodzą zbudowane przez nie tunele, które stanowią drogę ucieczki w warunkach zagrożenia.

 

Do Jeziorka Bobrowego można dotrzeć pieszo z Bystrego, kierując się na Rabe, a następnie wzdłuż wyznaczonego zielonego szlaku. To, licząc od Rabego około 3,5 km i około 1,5 h marszu.