Register Form

A password will be e-mailed to you.

Szlakiem bieszczadzkich torfowisk

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Szlakiem bieszczadzkich torfowisk

 

Torfowisko to podmokły teren o specyficznej roślinności. Dzięki dużej wilgotności gromadzi się tu duża ilość leśnych żyjątek, płazów, ryb, owadów, skorupiaków, mięczaków itd. Żeby posłuchać jak to wszystko brzęczy i gra warto zarezerwować domek w Bieszczadach i wybrać się na leśną wyprawę. Tu znajdziecie sporo torfowisk, a najładniejsze są na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu.

 

Tarnawa. Największe torfowisko w tej okolicy, ma aż 34,4 ha. Tu znajdziecie ładne wypiętrzenia terenu, w niektórych miejscach można znaleźć skupiska drzew. Torfowisko leży we wsi Tarnawa Niżna. Oglądanie tego podmokłego terenu ułatwiają drewniane podesty.

Litmirz. Drugie co do wielkości z powierzchnią 13 ha. Leży we wsi Tarnawa Niżna nad potokiem Litmirz przy jego ujściu do Sanu. Piękne widoki, dla których warto rezerwować noclegi Bieszczady.

Dźwiniacz. Rezerwat torfowiskowy o powierzchni 10,51 ha położona w dawnej wsi o takiej samej nazwie . Wyróżnia go spora ilość unikatowych gatunków roślin, np. bagno zwyczajne oraz rosiczka.

Łokieć. Ma powierzchnię i leży w zakolu górnego Sanu na terenie wsi Dźwiniacz Górny. Znawcy przyrody, ale też zwykli turyści doceniają unikatową roślinność, głównie zbiorowiska turzycy i płonników. Dla nich wiele osób odwiedza Bieszczady i rezerwuje tu noclegi.

Zakole. Torfowisko ma powierzchnię 5,25 ha i położone jest w pobliżu Smolnika w wąskim zakolu Sanu. Dużo unikatowych gatunków roślin i duży stopień zalesienia.