Register Form

A password will be e-mailed to you.

Solina-ważny punkt na mapie żeglarskiego współzawodnictwa

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Imprezy w Bieszczadach, Ośrodek Matiaszówka, Wycieczki w Bieszczadach, Wydarzenia w Bieszczadach

Solina-ważny punkt na mapie żeglarskiego współzawodnictwa

 

Mamy w Polsce wiele miejsce, gdzie panują dobre warunki do żeglowania. Są Mazury, Kaszuby, Zalew Szczeciński i kilka innych lokalizacji. Ale jeśliby zapytać rodzimego żeglarza o miejsce, bez którego nie można się obyć, to z pewnością będzie nim Jezioro Solińskie.

 

Co sprawia, że Jezioro Solińskie przyciąga żeglarzy?

 

Popularność, jaką cieszy się to miejsce wśród braci żeglarskiej powoduje przede wszystkim przyroda, która je otacza oraz cała masa uroczych zatoczek, z którego słynie Bieszczadzkie Morze. Akwen powstał w latach 60. ubiegłego wieku jako strategiczny dla tej części kraju zbiornik wodny zaopatrzony w ogromną zaporę i elektrownię wodną. W tym celu zalano wiele wsi, które najpierw wyludniono. I choć sposób postępowania ówczesnych władz pozostawiał wiele do życzenia, to jednak cały obiekt do dziś dobrze spełnia swoją rolę, a my mamy pozytywny efekt tego projektu, czyli jezioro o niepowtarzalnej urodzie. Dla samego widoku warto zdecydować się na domki na wynajem w tym miejscu i żeglarską przygodę.

Na popularność wśród żeglarzy mają też wpływ dobre warunki do uprawiania tego sportu, które tu panują. Pogoda jest dość stabilna, woda w wielu miejscach jest osłonięta wzgórzami, więc nawet przy większym wietrze można spokojnie żeglować.

Dzięki wszystkim tym okolicznościom Jezioro Solińskie jest już od lat stałym punktem w harmonogramie regat. Sezon regatowy trwa od połowy maja do połowy listopada, zawody są organizowane przez różne stowarzyszenia, fundacje czy firmy, a nad koordynacją całości czuwa Okręgowy Związek Żeglarski. Największe zagęszczenie regat to oczywiście miesiące wakacyjne i wtedy też przyjeżdża tu najwięcej żeglarzy, którzy rezerwują noclegi i borą udział we współzawodnictwie, aby sprawdzić swoje umiejętności.