Register Form

A password will be e-mailed to you.

Skansen w Sanoku- poznaj bieszczadzką architekturę

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Skansen w Sanoku- poznaj bieszczadzką architekturę

 

Historię Bieszczad pod kątem dawnej zabudowy, kultury i zwyczajów społeczności, które tu żyły, najlepiej można poznać zwiedzając Skansen w Sanoku. Zajmuje dość rozległy teren, bo aż 38 ha i już samo położenie muzeum jest imponujące. Leży na samym Sanem u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich. Skansen w Sanoku uważany jest za największy w Europie, więc już z tego powodu warto zarezerwować domki do wynajęcia.

 

Ekspozycja jest podzielona na grupy etnograficzne, które zamieszkiwały lub nadal zamieszkują ten region. Osobno pokazane są zabudowania Łemków, Bojków, Pogórzan i Dolinian. W sumie muzeum zgromadziło ponad 100 budynków drewnianych, pochodzących z okresu od XVII do XIX wieku. Są to zarówno budynki mieszkalne, gospodarcze, łączone, jak i obiekty sakralne. Pięknie zachowane i odrestaurowane cerkwie i kapliczki robią wrażenie.

 

Ciekawostką są także przeróżne elementy infrastruktury wiejskiej, dzięki którym mamy wrażenie, że chodzimy po autentycznej wsi. Jest tu młyn, wiatrak, szkoła, kuźnia, punkt usługowy np. tkacza, garncarza czy kołodzieja. W sanockim skansenie urządzono także na stałe dużą ekspozycję malarstwa ikonowego ze zbiorem ponad 220 ikon. Dopełnienie stanowią wystawy czasowe złożone z tego, co rzemieślnicy i artyści tworzyli w Bieszczadach od wieków. Są ekspozycje ceramiki, naczyń miedzianych, kilimów, oleodruków, judaików, zegarów itp., warto więc zdecydować się na noclegi w tej okolicy i odwiedziny w skansenie, bo zawsze można obejrzeć coś ciekawego.