Register Form

A password will be e-mailed to you.

Siekierezada-kultowa knajpa z biesami w tle

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Siekierezada-kultowa knajpa z biesami w tle

 

Wielu turystów Bieszczady przyciągają swoją urodą, ale też niekomercyjnym charakterem. Kiedy rezerwują domki na wynajem w Bieszczadach, pragną poznać bliżej tutejsze życie i mieszkańców. A gdzie najprościej przyjrzeć się tzw. naturszczykom jak nie w lokalnej knajpce?

 

W Cisnej, niedaleko stacji kolejki wąskotorowej, znajdziecie knajpę o nazwie „Siekierezada”. Skąd ta dziwna nazwa? Chyba trochę nawiązuje do kultowej powieści Edwarda Stachury o takim właśnie tytule, a trochę do podstawowego narzędzia pracy tutejszych drwali. Zresztą knajpa ozdobiona jest licznymi siekierami, więc można uznać, że koncepcja jest spójna.

 

Knajpa jest klimatyczna i nietypowa, jeśli więc zarezerwujecie domki w Bieszczadach, warto zajrzeć i tutaj. Poza siekierami, jej wystrój stanowią dzieła sztuki, obrazy i rzeźby, które miejscowi artyści tutaj zostawiali, często jako zapłatę za alkohol. Dzięki temu dziwnemu wystrojowi lokal nazywany jest również biesową knajpą, bo też większość dzieł przedstawia diabły. To ulubiona tematyka tutejszych twórców ale też ważny element bieszczadzkiego folkloru i tradycji. Oprócz tego Siekierezada słynie z dużego wyboru win i piw lanych prosto z „pipy” czyli z nalewaka.

 

Latem pełno tu turystów, którzy mają noclegi w Bieszczadach, a tu przychodzą zrobić sobie zdjęcie z siekierami i biesami w tle. Ale w długie jesienne i zimowe wieczory przeważnie przesiadują tu po pracy bieszczadzcy drwale i inne persony, które wrosły w lokalny krajobraz. Jeśli się przysiądziesz po cichu, możesz usłyszeć opowieści, jak to kiedyś bywało, albo jak teraz wygląda prawdziwe, twarde życie w Bieszczadach.