Register Form

A password will be e-mailed to you.

Pomysł na zimę w Bieszczadach-skituring

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Ośrodek Matiaszówka, Wycieczki w Bieszczadach

Pomysł na zimę w Bieszczadach-skituring

 

Infrastruktura i baza narciarska w Bieszczadach nie jest zbytnio rozbudowana, więc też nie jest to popularny kierunek dla zwolenników szusowania po stokach. Ale z kolei bieszczadzkie szlaki do skituringu są najlepsze w Polsce. Tutejsze połoniny, ze względu na ich ukształtowanie, są wprost stworzone dla tej formy aktywności, dlatego przybywa tu coraz więcej zwolenników skituringu, którzy rezerwują noclegi w Bieszczadach i wędrują godzinami na nartach.

 

Co to jest skituring?

To specyficzne połączenie narciarstwa biegowego z klasycznego. Narty skiturowe mają specjalnie skonstruowaną powierzchnię ślizgową, która z jednej strony ułatwia samodzielne wspinanie się pod górę bez niekontrolowanych ześlizgów, a z drugiej daje możliwość zjeżdżania w dół w sposób tradycyjny.

 

Najpopularniejsze bieszczadzkie szlaki skiturowe

Mają różny stopień trudności, ale dzięki wielu wypłaszczeniom i stosunkowo mało stromym podejściom, cieszą się dużą popularnością nawet wśród początkujących skiturowców, którzy rezerwują domki na wynajem po to, żeby jeździć całymi dniami po bieszczadzkich trasach. A jest ich sporo, to m.in.: dojście z Roztok Górnych na Hyrlatą, a potem na Orlik i Rypi Wierch; podejście na Jasło z Okrąglika i ewentualnie zjazd do Cisnej albo Przysłupi; trasa na Sinkową i Tryb ze zjazdem do Roztok Górnych; podejście na Czerenin i zjazd do Doliny Solinki czy trasa z Roztok Górnych przez Rosochę na Hyrlatą.