Register Form

A password will be e-mailed to you.

Piękne Jeziorka Duszatyńskie

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Piękne Jeziorka Duszatyńskie

 

W pobliżu wsi Duszatyn, nieopodal Komańczy, pod zachodnim zboczem góry Chryszczata, znajdziemy perełkę bieszczadzkich tras turystycznych. Dla tego widoku warto rezerwować domki na wynajem w Bieszczadach. To Jeziorka Duszatyńskie. Kiedyś były trzy sztuki, dziś istnieją tylko dwa jeziorka, ale widok jaki oferują jest bezcenny. Ich malownicze położenie, kolor wody i gra światła z odcieniami zieleni to piękny widok i rewelacyjne tło do zdjęć.

 

Poza ciekawym i wyjątkowo malowniczym wyglądem, jeziorka to także wyjątkowa historia powstania. Dnia 13 kwietnia 1907 roku, w Wielką Sobotę, mieszkańcy wsi Duszatyn usłyszeli niewiarygodny wręcz łomot. Ziemia drżała pod stopami  a cerkiewny dzwon nagle się rozdzwonił. Ludzie w panice pakowali dobytek i uciekali, sądząc, że to nieuchronny koniec świata. Jednak po chwili wszystko ucichło i już się więcej nie powtórzyło. Okazało się, że spora część góry Chryszczata oderwała się od całości i runęła w dół. Jak do tej pory było to największe osuwisko w polskiej części Karpat. Ogromne odłamy skalne i wielkie wały ziemi miały łącznie aż 12 mln metrów sześciennych i zablokowały bieg strumienia Olchowatego. Tak właśnie powstały trzy malownicze jeziorka.

 

Dziś, po 110 latach, można oglądać tylko dwa jeziorka, ale widok jest wart zarezerwowania noclegów w Bieszczadach. Warto tak opracować trasę turystyczną, żeby znaleźć się w tym klimatycznym miejscu. Tajemnicze piękno skąpane w zieleni jest tu zupełnie niepowtarzalne. A zdjęcia wykonane w tym miejscu, bezcenne.