Register Form

A password will be e-mailed to you.

Parę słów o rzece San

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Ogólne, Ośrodek Matiaszówka, Wycieczki w Bieszczadach

Parę słów o rzece San

 

Myśląc o Bieszczadach mamy od razu skojarzenia z Jeziorem Solińskim, ale także z Sanem. To największa rzeka w tym rejonie czyli w południowo-wschodniej Polsce i częsty cel wędkarzy oraz turystów rezerwujących domki na wynajem w Bieszczadach.

 

Poznajmy bliżej tą wyjątkową rzekę

 

Ta jedna z największych rzek w polskich Karpatach jest prawobrzeżnym dopływem Wisły i ciągnie się przez 444 km. Co ciekawe, na dystansie 55 km stanowi naturalną granicę pomiędzy naszym krajem a Ukrainą. Samo źródło Sanu znajduje się u naszych wschodnich sąsiadów, niedaleko granicy, na stoku Pinaszkowego. To ciekawe miejsce, oznaczone obeliskiem, jednak nie może być odwiedzane przez osoby, które zdecydowały się na nocleg w Bieszczadach, ponieważ znajduje się na ściśle chronionym obszarze.

San ciągnie się przez cały rejon Bieszczad, rozdzielając Pogórze Przemyskie od Dymowskiego oraz Bramę Przemyską, a potem już dalej, w innym regionie, Kotlinę Sandomierską. I właśnie tam, na północ od Sandomierza wpływa do Wisły. Cała rzeka robi wrażenie, ale za najpiękniejszy uznawany jest odcinek między Otrytem i Tostą oraz fragmenty przecinające Worek Bieszczadzki.

Wody Sanu wykorzystano do stworzenia największej w Polsce zapory i elektrowni wodnej, a wody rzeki spiętrzone przez ten obiekt utworzyły Jezioro Solińskie. Zaporę Solińską wspiera jej mniejsza siostra, położona niedaleko, w Myczkowcach.