Register Form

A password will be e-mailed to you.

Odbudowa bieszczadzkich zabytków

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Ośrodek Matiaszówka, Wycieczki w Bieszczadach

Odbudowa bieszczadzkich zabytków

 

Bieszczady przez wiele lat były zupełnie zapomnianym przez budżet regionem Polski. Brak tu było inwestycji w infrastrukturę, a zabytki ulegały stopniowej degradacji. Na szczęście teraz się to zmienia i Podkarpacie staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów, którzy chętnie rezerwują domki na wynajem oraz inne noclegi.

 

Sukcesywna odnowa zabytków w Bieszczadach

 

Od kilku lat płyną pieniądze na odrestaurowanie tutejszych zabytków, zaplanowano na to kwotę ponad 9,5 mln zł. Resztę muszą dołożyć gminy, ale widać, że wszystkim zależy na podniesieniu atrakcyjności turystycznej Bieszczad.

Najliczniejszą grupą, która podlega renowacji, są budynki sakralne, których jest tu dużo. To m. in. cerkiew grekokatolicka w Bałuciance, mury i baszty opactwa benedyktyńskiego w Jarosławiu, kościół w Jaśliskach oraz ruiny zakonu w Zagórzu.

Pracami objęte będą też liczne zabytkowe kapliczki, cmentarze i inne obiekty. Ten projekt finansowy obejmuje także szeroko zakrojone plany dotyczące ewidencji zabytków bieszczadzkich.

Historia Bieszczad oraz różnorodność etniczna ludności zamieszkującej tu od wieków, sprawiły, że jest tu wiele ciekawych zabytków związanych z odmiennymi kulturami i religiami. Wiedzą o nich turyści, którzy decydują się na nocleg w tej części Polski i licznie je zwiedzają, a teraz będą mogli podziwiać je nareszcie w pełnej krasie.