Register Form

A password will be e-mailed to you.

Najstarsze kapliczki w Bieszczadach-Lesko

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Najstarsze kapliczki w Bieszczadach-Lesko

 

W Bieszczadach można znaleźć miejscowości, które same w sobie są świadectwem ciekawej historii tej części Polski, a w szczególności jej wielonarodowego charakteru. Ma ona odzwierciedlenie w przeróżnych zabytkach sakralnych. To oczywiście cerkwie, stare cmentarze katolickie, prawosławne i żydowskie, ale także kapliczki i ważne figury sakralne.

 

Najwięcej takich kapliczek i figur można znaleźć w Lesku, które może poszczycić się aż 550-letnią historią istnienia. Zresztą samo miasteczko jest bardzo klimatyczne, dlatego można zdecydować się np. na domki na wynajem gdzieś w okolicy i pospacerować tutejszymi uliczkami. W czasie tych odwiedzin warto zainteresować się czterema niepozornymi, ale niezwykle ważnymi zabytkami. To najstarsze kapliczki i figury w całych Bieszczadach.

 

Kapliczka przy drodze do Sanoka. Wybudowana przez Jana Bieleckiego-uczestnika Powstania Styczniowego. Powstała z 1884 roku, zachwyca kunsztem architektonicznym. Obecnie popada w ruinę, a szkoda.

Figura św. Jana Nepomucena. Szczególnie czczona przez mieszkańców Leska. Legenda głosi, że figura tego świętego powinna stać nad wodą, więc w pierwszej wersji wzniesioną ją nad tutejszym potokiem, w połowie XIX wieku. Z czasem została zniszczona, a jej nowa wersja była przenoszona w różne miejsca, niestety z dala od wody, co niepokoiło mieszkańców Leska. Dopiero w latach 80-tych otrzymała godną lokalizację, przy drodze na Huzele, z widokiem na San. Ta wersja ma ponad 100 lat.

Kapliczka przy ul. Unii Brzeskiej. Znajduje się przy drodze wiodącej z Leska do Ustrzyk Dolnych. Ufundowana w 1831 roku przez Roberta Barańskiego po szczęśliwym powrocie z powstania.

Figura Matki Boskiej na Plantach. Stoi tu od 1848 roku, a została ufundowana przez hrabiego Edmunda Krasickiego w dowód wdzięczności za uratowanie od śmierci w czasie powstania chłopskiego.