Register Form

A password will be e-mailed to you.

Moc i znaczenie roślin- szczególnie ważne w Bieszczadach

Bez kategorii, Bieszczady, Ogólne

Moc i znaczenie roślin- szczególnie ważne w Bieszczadach

 

Otaczająca nas roślinności jest dla nas ważna na wielu płaszczyznach. Dostarcza nam wrażeń estetycznych, wprowadza w nasze życie ukojenie i spokój. Wiele roślin ma także właściwości lecznicze. Jest jednak jeszcze jeden ważny aspekt, wiele z nich darzone jest od wieków wielkim szacunkiem ze względu na przekazywane z pokolenia na pokolenie wierzenia dotyczące ich znaczenia symbolicznego, a nawet magicznego.

Oczywiście sporo z tych wierzeń przypisane jest do konkretnych regionów, więc i w Bieszczadach, w kulturze Bojków i Łemków było ich mnóstwo. Dziś kulturę bojkowską można podziwiać, kiedy wynajmiemy domki w Bieszczadach i odwiedzimy muzeum, jedynie tradycje Łemków są tu bardziej widoczne na co dzień. Niezależnie od tego, wierzenia dotyczące roślin przetrwały w wielu bieszczadzkich domach.

 

Symbolika roślin

Takich wierzeń jest wiele, ale niektóre z nich są wyjątkowo ciekawe. Przykładem może być np. osika. Z jej drewna nie można było wykonać kołyski, ponieważ dziecko stałoby się strachliwe i płaczliwe. Aby na dziatki nie czyhało żadne zło, pod oknami i na progu kładziono pędy chmielu. A w pobliżu dziecięcego łóżka wieszano jarzębinę, jako gwarancję spokojnego snu. Przed demonami chronił dziecię także dziurawiec oraz osikowym krzyżyk.

Panny z upodobaniem zbierały owoce głogu, aby zapewnić sobie szybkie zamążpójście, ale wiele zależało od tego czy ilość zebrana była parzysta czy też nie. Kiedy po podsumowaniu okazało się, że zbór jest nieparzysty, pannie groziło staropanieństwo.

Ogólne szczęście dla gospodarza wróżył bluszcz, który oplatał całą chałupę, ale jego uschnięcie zwiastowało problemy. W obejściu sadzono odpowiednio lipę na znak narodzin córki, a jawor lub dąb po narodzinach syna.

To zaledwie wycinek wierzeń i zwyczajów związanych z roślinami, bo przez wieki powstawały nowe tradycje, a ich ilość to materiał na sporą książkę lub opracowanie naukowe.