Register Form

A password will be e-mailed to you.

Kultowa Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Kultowa Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej

 

Większość osób rezerwujących domki do wynajęcia w Bieszczadach, planuje wyprawę na Połoninę Wetlińską. To spory masyw z kilkoma wierzchołkami, z którym łączy się Smerek i Dział. Ponieważ połonina ma to do siebie, że nie jest porośnięta wysokimi drzewami, to widok na Karpaty jaki się stąd rozpościera zapiera dech w piersiach.

 

Jeśli już będziecie tędy wędrować, to nie sposób przegapić słynnego schroniska o nazwie Chatka Puchatka. Znają je wszyscy, którzy choć raz rezerwowali noclegi w Bieszczadach. To najwyżej położone schronisko w Polsce. Budynek teoretycznie stoi tam od II wojny światowej, ale początkowo był posterunkiem obserwacyjnym dla wojska. Jako górskie schronisko funkcjonuje od 1967 r.

 

Od kilkudziesięciu lat Chatka ma tego samego gospodarza, Lutka Pińczuka, któremu  ten stary budynek zawdzięcza dzisiejszą funkcję i formę. A skąd ta dziwna nazwa? Podobno podróżnik i żeglarz Leonid Teliga w jednym ze swoich reportaży użył określenia, że w swojej łajbie na oceanie czuje się jak „ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”. To stwierdzenie spodobało się gospodarzowi tak bardzo, że już na zawsze przylgnęło do schroniska.

 

Do Chatki Puchatka można dotrzeć na kilka sposobów. Najszybsza trasa, której przejście zajmie wam 1,15 h wiedzie od Przełęczy Wyżnej, tam też jest najbardziej tłoczno. Inna, dłuższa droga zaczyna się na kampingu Górna Wetlinka. Mamy jeszcze strome podejście od Brzegów Górnych oraz najdłuższą, ale też i najciekawszą w całych Bieszczadach trasę wiodącą od Smereka i wsi Smerek.