Register Form

A password will be e-mailed to you.

Jezioro Solińskie czeka na żeglarzy

Atrakcje w Bieszczadach, Imprezy w Bieszczadach

Jezioro Solińskie czeka na żeglarzy

W miejscu, gdzie Solinka wpada do Sanu znajduje się Jezioro Solińskie, największe w Polsce jezioro zaporowe i raj dla żeglarzy. Jezioro ma nieregularną linię brzegową, pełną zatoczek i cypelków, gdzie można zatrzymać się swoją łajbą na noc lub po prostu na postój. Zanim jednak odwiedzicie Bieszczady, aby tutaj popływać, przyda się mały poradnik.

 
Parę słów o Jeziorze Solińskim
To jezioro zaporowe, którego głównym celem jest ochrona przeciwpowodziowa oraz produkcja prądu. Konsekwencja to częste i szybkie zmiany poziomu wody, brak szuwarów i co ciekawe, komarów. Na akwenie obowiązuje cisza, więc pozostaje żeglowanie tradycyjne. Zbiornik ma głębokość dochodzącą do 52m dzięki temu możecie być spokojni nawet o jacht z kilem czy mieczem szybrowym. Fale są tu niewielkie, a silne wiatry sporadyczne, jednak otoczenie pagórków sprawia, że zmieniają swój kierunek i siłę, po prostu „kręcą”. To jezioro w Bieszczadach znane jest też z typowo górskich burz, przekraczających nawet 7°B. Jeśli traficie na takie kilkudniowe załamanie pogody, przyda się jedna z 200 tutejszych zatoczek jako kotwicowisko, a dla załogi noclegi, których pełno wokół jeziora.

 
Przystanie żeglarskie i infrastruktura
Jest ich ponad 20, największe w Solinie, Polańczyku oraz w Wojskowym Ośrodku Wczasowym na górze Jawor. Tam możecie wynająć jacht lub zwodować swój własny. W innych pomniejszych marinach możecie natomiast zacumować, żeby zejść na ląd po zakupy, pozbyć się nieczystości czy skorzystać z prądu. W pobliżu każdej znajdziecie też w razie potrzeby wygodne noclegi. Najmniej zagospodarowana część zbiornika to Dolina Sanu, ale widok Wyspy Skalistej czy Zatoki Zatopionego Lasu na pewno to rekompensuje.