Register Form

A password will be e-mailed to you.

Jaskinie w Bieszczadach czekają na odkrycie

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Jaskinie w Bieszczadach czekają na odkrycie

 

Bieszczadzkie jaskinie nigdy wcześniej nie budziły zbyt dużego zainteresowania. Początkowo sądzono, że ich tu nie ma zbyt wiele. Znana była jedynie jaskinia w Nasicznem oraz grota w Rosolinie. Ta druga została wydrążona w skale przez potok Czarny. To niewielkie wgłębienia, z których największe ma 8 metrów głębokości. Z klei jaskinie w Nasicznem to nie jest zabawa dla amatorów, dla nich dostępne jest jedynie pierwsze parę metrów, potem konieczny jest profesjonalny sprzęt, wiedza i umiejętności. Oczywiście turyści, którzy zarezerwowali noclegi w Bieszczadach zaglądają i tu, ale odczuwalny jest brak jaskiń, które można wygodnie zwiedzać.

 

Dlatego nadzieję budzą kolejne wyprawy speleologów z beskidzkiego klubu. W ostatnich latach odkryto i zinwentaryzowano 15 jaskiń, z czego największa jak na razie jest Dydiowska Jama o długości 26 metrów, oczywiście poza jaskiniami w Nasicznem. Imponująca i ciekawa jest także jaskinia znajdująca się u podnóża Tarnicy, do której wchodzi się bez problemu praktycznie prosto ze szlaku.

 

Wciąż jednak czekamy na odkrycie jaskini, która mogłaby być udostępniona do ruchu turystycznego, gdzie można będzie obejrzeć jak tworzyły się karpackie górotwory. Takie miejsce z pewnością będzie ciekawe dla turystów i zachęci do rezerwowania np. domków na wynajem w Bieszczadach.