Register Form

A password will be e-mailed to you.

Hucuły-wyjątkowe konie mieszkające w Bieszczadach

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Hucuły-wyjątkowe konie mieszkające w Bieszczadach

 

Hucuł to koń zamieszkujący Bieszczady. Oczywiście to nie jest jedyny gatunek koni z tych stron, ale trzeba przyznać, że najbardziej rozpoznawalny. Wielu turystów, którzy rezerwowali domki w Bieszczadach, wie jak wyglądają i co je wyróżnia.

 

Hucuły przybyły do nas wraz z ludem wołoskim ze wschodnich Karpat, z Huculszczyzny. Są jedną z nielicznych już ras hodowanych w Polsce. Hodowle mają system tabunowy, co oznacza, że te szczęśliwe konie pasą się po prostu cały rok na wolnym powietrzu w towarzystwie swojego stada. Kiedy zarezerwujecie domki na wynajem w Bieszczadach i wybierzecie się na szlaki, jest spora szansa, że spotkacie pasące się hucuły.

 

Dzięki takiej hodowli konie te mają silny instynkt stadny, dużą odporność na warunki pogodowe i są mało wybredne w kwestiach paszowych. Rzadko chorują, żyją długo, a dzięki swojej sile i stadności dobrze radzą sobie z drapieżnikami. Klacze huculskie nie wymagają pomocy człowieka przy porodach, co u koni jest rzadkością.

 

Hucuły są dość niskie, średnio w kłębie mają zaledwie 1,35 m. Ważą pomiędzy 350 a 430 kg. Ale nie was nie zwiodą ich skromne rozmiary. Hucuł to koń bardzo silny i wytrzymały, świetnie nadaje się do wędrówki z ładunkiem lub dorosłą osobą na grzbiecie pod strome zbocze. Bardzo szybko przywiązuje się też do swojego opiekuna, doskonale go rozpoznaje i reaguje na komendy. Jest też ciekawski i bardzo żarłoczny. Hucuły są bardzo przydatne w nauce jazdy konnej dla początkujących lub w hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych, ponieważ są bardzo zrównoważone i nie ponoszą.