Register Form

A password will be e-mailed to you.

Gwieździste niebo zamiast sztucznego światła

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Gwieździste niebo zamiast sztucznego światła

 

Czy wiecie, że duża ilość świateł, które towarzyszą nocą wszelkim budynkom czy elementom infrastruktury powodują swego rodzaju zanieczyszczenie gwiezdnego nieba? Okazuje się, że najczęściej świateł jest za dużo i są one zbyt mocne.

 

W 2013 roku w Lutowiskach powstał Park Gwiezdnego Nieba, który jest częścią polsko-słowackiego projektu „Karpackie Niebo”. To nie jest pierwszy taki park w Polsce, ale jeden z większych, a razem ze słowacką częścią plasuje się także w czołówce europejskiej.

 

Celem utworzenia parku była jego funkcja edukacyjna i informacyjna. Ma za zadanie propagować wiedzę na temat „zielonych” form turystyki, ochrony nocnego nieba i sposobów na racjonalizację oświetlenia. Przy okazji park stał się także dodatkową atrakcją, chętnie odwiedzaną przez turystów, którzy zdecydowali się na noclegi w Bieszczadach.

 

Obecnie w Parku Gwiezdnego Nieba odbywają się cykliczne pokazy tematyczne, w czasie których można obserwować nocne niebo przez duże teleskopy i wysłuchać galaktycznych opowieści Gwiezdnego Przewodnika. Bardzo ciekawa wycieczka, zarówno dla turystów indywidualnych, którzy zarezerwowali domki na wynajem w Bieszczadach, jak i grup zorganizowanych, np. szkolnych wycieczek.