Register Form

A password will be e-mailed to you.

Czy wiesz, co to jest Worek Bieszczadzki?

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Ośrodek Matiaszówka, Wycieczki w Bieszczadach

Czy wiesz, co to jest Worek Bieszczadzki?

 

Często słyszymy to określenie, ale czy wiemy co oznacza? „Bieszczadzki Worek” to najdalej na południe wysunięta część Bieszczad, ten wystający na dole, charakterystyczny część cypel znany z map i wszelkich graficznych odmian kształtu naszego kraju.

 

Różne oblicza Worka Bieszczadzkiego

 

Worek to doskonałe miejsce dla wszystkich tych, którzy rezerwując domki na wynajem w Bieszczadach, poszukują spokojnych, nieco odludnych miejsc, gdzie przyroda nie poddała się jeszcze działaniom człowieka. Tu czas się zatrzymał, zamieszkały bieszczadzkie zakapiory, a diabeł mówi dobranoc. Przez dziesięciolecia okolica ta żyła własnym życiem, zapomniana nieco przez cywilizację.

 

Ale nie zawsze było tu tak odludnie. W XIX wieku koncentrował się tu przemysł drzewny, a przez to rozwijała się kolej wąskotorowa i zaludniały okoliczne wsie. Mało tego, wieś o nazwie Sianki, położona najdalej na południe była znanym i modnym kurortem z hotelami, restauracjami, teatrem, kortami, a nawet skocznią narciarską. Jednak dwie wojny światowe i późniejsze podejście do tego regionu komunistycznych władz sprawiły, że obszar uległ sporej degradacji.

Dziś odradza się pomału, promuje swoje atrakcje i przyciąga coraz więcej turystów, którzy chętnie rezerwują noclegi. Te atrakcje to m.in. zagroda żubrów, Stanica Konia Huculskiego, taras do obserwacji bobrów, Muzeum Wypału Drewna i Torfowiska Tarnawa. Worek to kwintesencja Bieszczad, warto więc rezerwować domki w tym rejonie albo w niedalekiej odległości i poznawać klimat polskiego „końca świata”.