Register Form

A password will be e-mailed to you.

Ciekawostki o zaporze solińskiej

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Ciekawostki o zaporze solińskiej

 

Zapora Solińska to ogromny obiekt i najwyższa tama w Polsce. Powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku i jeszcze długo będzie pełnić swoją rolę, czyli spiętrzać wody Sanu, Soliny i innych pomniejszych potoków, regulować poziom wody w zalewie i produkować prąd. Budowa zapory to była ogromna inwestycja i akcja logistyczna rozłożona na 10 lat. Jest sporo ciekawostek dotyczących samej zapory, zalewu oraz procesu ich powstawania:

 

-Zalew i zapora powstały na terenach odzyskanych po II wojnie światowej, kiedy to do Polski wróciło 480 km2 Bieszczad.

-Pod wodą zniknęły wsie: Zadział, Polany, Łęg, Paraszczakówka, Wąglisko, Jutrynia, Zawóz oraz Solina.

-W wyniku budowy tamy zniknęła także cała góra Koziniec, z której pozyskano 1 200 000 ton piaskowca do budowy obiektu.

-Zapora i Zalew Soliński zmieniły geografię Bieszczad, ponieważ powstała powierzchnia wody ma aż 22 km2. Ogromna ilość wody zmieniła także klimat w tej okolicy. Jest więcej wiatrów, a sama zapora ma niebagatelny wpływ na ich kierunek. Ponadto zmniejszyły się różnice temperatur, bo woda latem kumuluje ciepło, a zimą je powoli uwalnia.

-Budowa zapory trwała 8 lat, pracowało przy niej 2000 robotników. Ma długość 664 m i złamana jest w kształt litery V, a jej kubatura to 760 000 m3.

-Nie jest to jednolita budowla, złożona jest z elementów przedzielonych dylatacjami z ogromnymi uszczelkami.

-Na koronie zapory znajduje się najbardziej zatłoczony deptak w Bieszczadach,  przyjeżdża tu dokładnie każdy turysta, który zarezerwuje domek na wynajem w okolicy.

-Wnętrze tamy można zwiedzać. Dla turystów udostępnione są dwa tunele serwisowe, a zwiedzanie odbywa się tylko w towarzystwie przewodnika. Ponieważ bezpieczeństwo zapory jest niezmiernie ważne, zostaniecie starannie sprawdzeni przez strażników, a o wniesieniu aparatu czy kamery można zapomnieć.

-W środku panuje stała temperatura 7-8 ºC, więc przydadzą się ciepłe bluzy. Wilgotność 100%, a dodatkowo panuje tu specyficzny zapach wysoko zmineralizowanej wody. To kwestia niewielkich odwiertów, którymi spływa powoli woda mineralna. Ma to na celu rozprężenie stałego nacisku na zaporę aż 20 mln ton wody.

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek dotyczących działania i historii zapory. Najlepiej jeśli sami tu wpadniecie, wybierzecie noclegi w okolicy i zwiedzicie ten imponujący obiekt.