Register Form

A password will be e-mailed to you.

Bieszczadzkich cerkwi czar

Atrakcje w Bieszczadach, Bieszczady, Ogólne, Wycieczki w Bieszczadach

Bieszczadzkich cerkwi czar

Jedną z unikatowych atrakcji Bieszczad są niewątpliwie stare cerkwie o ciekawej architekturze i historii. Dla tego widoku wiele osób decyduje się na wynajem domków w Bieszczadach. Niektóre ceglane, inne kamienne lub drewniane, ze specyficznymi kopułami. Wiele z nich uległo zniszczeniu, ale te które zostały, zachwycają turystów rezerwujących noclegi w Bieszczadach.

 

Cerkwie nie są jednakowe, można zauważyć trzy główne style architektoniczne:

-łemkowski-świątynia rozłożona na planie podłużnym, z kopułą o cebulastym kształcie nad częścią dzwonową. To głównie cerkiew w Turzańsku, Rzepedzi i Komańczy. Drugi styl łemkowski to cerkwie z dachem kalenicowym, jakie można spotkać w Radoszycach i Szczawnem.

-bojkowski- w tym stylu zachowała się jedynie cerkiew w Smolniku nad Sanem. Osadzona na podłużnym planie, z namiotowym dachem.

-ukraiński- te cerkwie były z kolei budowane na planie krzyża z centralną kopułą zakończoną krzyżem. Takie obiekty znajdziecie w Hoszowie, Bystrem i Chmielu.

 

Odmienną ciekawostką, dla której warto zdecydować się na wynajem domków w Bieszczadach, jest maleńka cerkiew w Łopience. Prawie całkowicie zrujnowana, zyskała nowe życie na przełomie XX i XXI wieku. Odbudowana, z nową więźbą dachową, otynkowana, niby nie przypomina zabytku, bo nawet wyposażenie jest nowe. Ale to miejsce kultu obrazu Matki Bożej Łopieńskiej. Legenda głosi, że obraz próbowano przenosić trzykrotnie do Terki, a on zawsze powracał do Łopienki. Dziś oryginał znajduje się w Polańczyku, ponieważ cerkiew jest zawsze otwarta, a tu wisi kopia.