Register Form

A password will be e-mailed to you.

Bieszczady – ostoja dzikiej przyrody

Bieszczady, Wycieczki w Bieszczadach

Bieszczady – ostoja dzikiej przyrody

Specyficzny górski klimat i unikatowa przyroda, w niewielkim stopniu dotknięta ludzką ingerencją, to główna zaleta Bieszczad. Ilość lasów, dziewiczej zieleni i spokój, jak tu panuje to główne powody, dla których noclegi w tej okolicy cieszą się dużym powodzeniem. Rezerwując noclegi Bieszczady warto poznać nieco ten rejon. Bo przecież wartościowy turysta, to ten, który wie co oferuje miejsce wybrane na urlop.

 

Bieszczady po polskiej stronie ciągną się od Przełęczy Użockiej na wschodzie do Przełęczy Łupkowskiej na zachodzie i są częścią Karpat Wschodnich. Najwyższy szczyt to Tarnica o wysokości 1346 m.n.p.m.
W 1973 roku utworzono tu Bieszczadzki Park narodowy, aby chronić i pielęgnować unikalną przyrodę i gatunki tu żyjące. Początkowo obejmował Tarnicę i Połoninę Caryńską, jednak w 1989 roku został powiększony o inne połoniny oraz pasmo graniczne z Rabią Skałą. Kolejne parki powstały w 1992 roku- to Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Cieśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy.

 

Cecha charakterystyczna regionu to duża ilość leśnych ostępów, zajmujących w niektórych gminach (np. Lutowiska czy Cisna) stanowią nawet ponad 80% powierzchni. Bieszczadzkie lasy to głównie jodła, sosna i olsza szara.
W Bieszczadach żyje około 230 gatunków zwierząt. Rezerwując noclegi Bieszczady w tym rejonie mamy szansę natknąć się podczas pieszej wędrówki na rysia czy żbika. To także dom dla jeleni szlachetnych, niedźwiedzi brunatnych, wilków oraz sztucznie wprowadzonych do tutejszych rezerwatów żubrów i łosi. A bogactwo ptactwa zachwyca nawet wytrawnych znawców i ornitologów. Żyje tu między innymi orzeł biały, orlik krzykliwy i bocian czarny. Warto zarezerwować tu noclegi, by chociaż przez parę dni móc obserwować ich zwyczaje.