Register Form

A password will be e-mailed to you.

Bieszczady w filmowych kadrach

Bieszczady, Ogólne

Bieszczady w filmowych kadrach

 

Bieszczady od lat przyciągają filmowców. Powstało sporo dokumentów o drwalach, mielerzach, wozakach oraz oczywiście o lasach i zwierzętach, które je zamieszkują. Ale fabuła także zagląda czasem w Bieszczady.

 

Jest kilka filmów, w których część akcji ma miejsce właśnie tu. To m.in. kilka pierwszych odcinków serialu „Znaki szczególne” z Bronisławem Cieślakiem czy film Jana Jakuba Kolskiego „Serce, serduszko”. Choć nie zdarzało się, aby cała akcja działa się właśnie tu, to jednak przyroda bieszczadzka zajmuje w kilku filmach cały drugi plan. Powstawał tu „Dom zły” czy polsko-rumuńska produkcja „Złoty pociąg”.

 

Ponieważ w ostatnich latach region zyskał na popularności i coraz chętniej rezerwujemy domki na wynajem w Bieszczadach, to i kinematografia zainteresowała się nim bardziej. Mamy już drugi sezon serialu „Wataha”, który śmiało można nazwać „bieszczadzkim”. Rusza także produkcja kilku pełnometrażowych filmów, które będą kręcone właśnie tu. To „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Eter” Krzysztofa Zanussiego oraz „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego. Miejscowe władze upatrują w tym świetnej promocji województwa podkarpackiego, dlatego też dołożyło się do budżetów wymienionych filmów. Może podczas seansu w kinie odnajdziecie kadry z miejsc, które udało wam się odwiedzić podczas bieszczadzkich wędrówek?